MARA V TROCH OBRAZOCH
Liptovská Mara, vodné dielo medzi Liptovským Mikulášom a Ružomberkom, nazývané aj „Liptovské more“, je súčasťou systému priehrad Vážskej kaskády. Pri výstavbe bolo zaplavených 13 obcí. Spolu bolo presídlených 940 rodín, čo predstavovalo viac ako 4 tisíc obyvateľov. Hlavným účelom priehrady je protipovodňová ochrana, ale slúži aj na výrobu elektrickej energie. Zároveň je vyhľadávaným miestom pre rekreáciu, vodné športy a aktívne trávenie voľného času. Pre 50 rokmi, v roku 1975, začalo jej napúšťanie a bola daná do užívania.
Vodná nádrž zásadným spôsobom zmenila ráz krajiny a ovplyvnila aj život v jej okolí. Koncepcia výstavy oživuje spomienky a úvahy o stratách a prínosoch, kladie otázky o využitých i nevyužitých príležitostiach. Nazerá na vodné dielo z viacerých perspektív, koncepčne je rozdelená do troch častí, pričom každá časť má svojho kurátora
Mara v umení, kurátor Mgr. Rastislav Molda, PhD.
Výstavba priehrady Liptovská Mara a samotné vodné dielo, ktoré zásadne zmenilo charakter Liptova, sa stali výrazným zdrojom inšpirácie pre viacerých umelcov. Výstava približuje návštevníkom aj tento aspekt. Dominuje mu súbor dvadsiatich čiernobielych dokumentárnych fotografií Martina Martinčeka, ktoré vznikli v rokoch 1972 až 1977. Ide o výber z dvoch fotografických cyklov zachytávajúcich výstavbu priehrady a priebeh stavebných prác.
Dokončením a naplnením priehrady vznikla v strede Liptova rozsiahla vodná plocha. Pre Ladislava Čemického, liptovského rodáka, ktorý v tomto prostredí prežil väčšinu života, sa v jeho záverečnej tvorbe stala ústrednou témou. V technike akvarelu ju varioval v desiatkach diel, čo na výstave prezentujeme výberom štyroch prác.
Liptov a jeho krajina boli zdrojom inšpirácie pre výtvarníkov a fotografov už pred výstavbou priehrady. Diela s touto tematikou predstavujeme návštevníkom prostredníctvom digitálnej videoprojekcie.
Liptov, jeho premeny i zásahy človeka do krajiny predstavovali – a aj v budúcnosti nepochybne budú predstavovať – výrazný inšpiračný impulz pre mnohých výtvarníkov.
Mara, formovanie a tvorba krajiny, kurátor Ing. arch. Vavrinec Kendera
Ráz Liptova ako sme ho poznali sa výstavbou vodného diela zásadne zmenil. Počas výstavby sa muselo riešiť presídlenie obyvateľstva, prekládka infraštruktúry pôvodnej železničnej trasy z roku 1871, ale tiež výstavba novej diaľnice. Nová vodná plocha v jednom z najkrajších kútov Slovenska priniesla množstvo myšlienok ako využiť pobrežie vodného diela pre turistický ruch. Pôvodné návrhy vznikali v dobe, kedy autorita štátu dokázala do významnej miery usmerniť rozvoj územia. Niektoré idey boli realizované, niektoré nie a na masívnejší rozvoj toto cenné územie čakalo až po páde režimu.
V tejto časti sa výstava orientuje na pôvodnú architektúru, príbeh výstavby infraštruktúry ale aj nové vízie. Pútavou grafickou formou prezentuje technickú časť vodného diela, súvisiace infraštruktúrne projekty, pôvodné urbanistické riešenia z čias socializmu, ale aj nové a aktuálne projekty cyklotrás, prístavov a zlepšovania infraštruktúry okolo Liptovskej Mary. Predstaví aj nové projekty, ktoré pozitívne ovplyvnili rozvoj územia.
Mara a nové komunity, kurátorka Mgr. art. Zuzana Hrušková
Vodné dielo Liptovská Mara je už niekoľko rokov zdrojom informácií a podnetov v umelecko-kurátorskej tvorbe výtvarníčky Zuzany Hruškovej. Od r. 2015 skúma toto špecifické prostredie, jeho sociálne štruktúry, jeho antropologicko-geografickú informáciu, ktorá je silno podmienená pridruženými komunitami. Tieto sa v priebehu doby formovali do klubov či združení, každé špecificky „po svojom“.
Hrušková skúma a vychádza z kroník miestnych klubov: potápačského, rybárskeho, jachtárskeho, (...), pričom samotné kroniky sa stávajú súčasťou jej projektov. Médiom fotografie s jej špecifikami v kontexte doby poukazuje na podoby spriaznenosti bežných ľudí so záujmom o aktívny relax a trávenie voľného času v prostredí Liptovskej Mary. Selektívny výber prezentuje na pomedzí autorsko-kurátorskej inštalácie predovšetkým formou dokumentárnych fotografii doplnených textami, autentickými dokumentmi a reáliami.
***
Výstava k 50. výročiu vodného diela Liptovská Mara je pripomenutím udalosti, ktorá mala významný vplyv na ďalší rozvoj regiónu. Je súčasťou širšieho spektra aktivít súvisiacich s výročím, pripravovaných v regióne viacerými aktérmi (mestá a obce, kultúrne inštitúcie, OOCR a iné).
Počas trvania výstavy budeme prinášať ďalšie aktivity súvisiace s témou: prednášky a diskusie s architektmi a odborníkmi o tom, čo znamená Liptovská Mara pre Liptov a slovenský turistický ruch, aké výzvy nás čakajú a čo by malo byť komplexnou víziou rozvoja Liptovskej Mary, stretnutia a besedy s komunitami a projekcie videodokumentov.
***
Termín výstavy: 25. apríl – 22. august
Koncepcia: PhDr. Zuzana Gažíková
Kurátori: Mgr. art. Zuzana Hrušková, Ing. arch. Vavrinec Kendera, Mgr. Rastislav Molda, PhD.
Produkcia: Galéria Rozeta, o. z
Zvuková kompozícia: Peter Machajdík, spev: Simona Hulejová
Diela zapožičali: Stredoslovenská galéria Banská Bystrica, Liptovská Galérie Petra Michala Bohúňa, Liptovské múzeum v Ružomberku
Fotografie, kronik, materiály a objekty zapožičali: Potápačský klub Ostriež, Športový klub YACHT CLUB LIMAR, Mestská organizácia SRZ, Cykloregión Liptov, OOCR Liptov, rodina Kralovenská, Antolová, Jozef Matis, Milan Šlávka, rodina Pušková
Výstava v spolupráci s Fotobežka, o.z.
Projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu umenia
Galériu podporuje Mesto Ružomberok
Logá:
Galéria Rozeta (do úvodu), logo Liptovská Mara 50
FPU, Mesto RK, Fotobežka
AI Website Generator